Ticket Centre at National Palace of Culture, Sofia, 1, "Bulgaria" Square
Phones: (+359 2) 916 63 00; (+359 2) 916 64 00
Working time:
Monday - Friday: 09:00 - 20:30 h
Saturday & Sunday: 10:00 to 20:00 ч.
NPC Tickets Online Reservations System
IMPORTANT! Please note that if you book tickets through our online system, no matter which cinema or hall is concerned (Hall 1, Lumiere Lidl, Odeon, Cinema House, Eurocinema, G8), tickets can only be received from the Ticket Centre of NPC. Enjoy watching!

KINOMANIA 2017 SCHEDULE

Date Lumiere Lidl NPC - Hall 1 Odeon Cinema house Euro Cinema G 8 French Institute - Slaveykov hall
Saturday, 11 November 2017 19:00

The Shining
143’

Sunday, 12 November 2017 19:00

Barefoot in the Park
106’

Monday, 13 November 2017 19:00

Midnight Cowboy
113’

Tuesday, 14 November 2017 19:00

La Belle nivernaise + concert

Thursday, 16 November 2017 19:00

The Infinite Garden

Friday, 17 November 2017 19:00

Opening of the 6th French Film Festival / Cessez-le-feu – 103’

19:00

Suburbicon
105’

18:15

Ella Fitzgerald: Something to Live For
90’


20:00

The Shining
143’

19:00

The Bolshoy
132’

20:00

Madame Hyde
95’

20:45

La Fille de Brest
127’

Saturday, 18 November 2017 11:00

Tadeo Jones: El Secreto del Rey Midas – 85’


12:30

Время первых – 140’


15:00

Nina – 90’


16:45

Goodbye Christopher Robin – 107’


18:45

Borg/McEnroe - 108’


21:00

Blade Runner:
The Final Cut
117’

19:00

Матильда
109’

16:30

Lumiere!
90’


18:15

Suburbicon
105’


20:30

Django
115’

18:45

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
115’


21:00

120 battements par minute
140’

15:45

Miracle
91’


17:45

Victoria
97’


20:00

Churchill
105’

15:30

Dalida
124’


18:00

The Bolshoy
132’


20:45

Cessez-le-feu

17:00

Rodin
119’


19:30

Les Fantomes d’Ismael
114’

Sunday, 19 November 2017 11:30

Chasing Trane – 99’


13:30

Victoria – 97’


15:45

Song to Song – 129’


18:15

Про любов. Только дря взрослых – 109’


20:30

Les Fantomes d’Ismael – 114’

19:00

Buena Vista
Social Club: Adios
110’

16:30

Saura(S)
86’


18:15

Mathilde
109’


20:30

Borg/McEnroe
108’

16:30

Tadeo Jones 2: El Secreto del Rey Midas
81’


18:30

Ella Fitzgerald: Something to Live For
90’


20:30

Nina
90’

13:45

Tadeo Jones 2: El Secreto del Rey Midas
81’


15:30

Lumiere!
90’


17:30

The Bolshoy
132’


20:15

The Shining 143’

15:15

Goodbye, Christopher Robin
107’


17:30

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
115’


20:00

Suburbicon
105’

17:00

Gauguin – Voyage de Tahiti 102’


19:00

120 battements par minute, 140’

Monday, 20 November 2017 18:30

Churchill – 105’


20:30

Dalida – 124’

18:30

Rodin
119’


21:00

Of Mind and Music
98’

19:00

Barefoot in the Park
106’

18:30

Saura(S)
86’

19:30

Lumiere!
90’

19:00

Rock’n Roll
123’

Tuesday, 21 November 2017 18:30

Ship in a Room - 107’


21:00

Saura (S)
86’

18:15

Spacewalk
140’


21:00

Madame Hyde
95’

18:30

The Death of Stalin,
106’


20:45

Victoria,
97’

20:15

120 battements par minute
140’

19:45

Borg/McEnroe
108’

19:00

La Fille de Brest
127’

Wednesday, 22 November 2017 18:30

Miracle (Stebuklas) – 91’


20:30

Song to Song – 129’

18:30

Barefoot in the Park
106’


20:30

Ship in a Room
107’

19:00

Madame Hyde
95’


21:00

Wonderstruck
117’

18:00

Ella Fitzgerald: Something to Live For
90’


20:00

Goodbye, Christopher Robin
107’

19:00

Monterey Pop
78’


20:45

La Cordillera
114’

19:00

Cessez-le-feu
103’

Thursday, 23 November 2017 18:30

Gauguin – Voyage de Tahiti
102’


18:30

La Cordillera
114’

19:00

Miracle
91’


21:00

Suburbicon,
105’

18:00

Monterey Pop
78’


19:45

Buena Vista Social Club: Adios
110’

19:00

Ship in a Room
107’


21:15

Les Fantomes d’Ismael
114’

19:00

120 battements par minute
140’

Friday, 24 November 2017 18:30

Gauguin – Voyage de Tahiti – 102’


20:30

Long Live Bulgaria -55’

18:30

Dalida
124’


20:45

Spacewalk
140’


21:00

Chasing Trane
99’

18:30

Mathilde
109’


18:30

Monterey Pop
78’

19:15

Rock’n Roll
123’

19:00

Django
115’

Saturday, 25 November 2017 10:30

Wendy – 91’


12:00

Lumiere! – 90’


13:45

La Fille du Brest – 127’


16:00

Lilly the Little Fish - 108’


18:30

Rodin – 119’


20:45

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – 115’

15:30

Goodbye, Christopher Robin
107’


17:45

The Bolshoy
132’


20:30

Blade Runner: The Final Cut
117’

17:00

Lumiere!
90’


19:00

Of Mind and Music
98’


21:00

Ship in a Room
107’

15:00

Wonderstruck
117’


17:30

Viceroy’s House
105’


19:45

Les Fantomes d’Ismael
114’

11:45

Tadeo Jones 2: El Secreto del Rey Midas
81’


15:15

Django
115’


17:45

Buena Vista Social Club: Adios
110’


20:00

Churchil
105’

17:00

Rock’n Roll
123’


19:30

Cessez-le-feu
103’

Sunday, 26 November 2017 11:30

Ella: Something to Live For – 90’


13:30

Большой – 132’


16:00

The Promise – 133’


18:30

Viceroy’s House – 105’


20:45

Rock’n’Roll – 123’

19:00

Loving Vincent
95’

16:00

Midnight Cowboy
113’


18:15

Buena Vista Social Club: Adios
110’


20:30

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
115’

11:00

Tadeo Jones 2: El Secreto del Rey Midas
81’


15:45

Goodbye, Christopher Robin
107’


18:00

The Shining
143’


20:45

Dalida
124’

13:30

Tadeo Jones 2: El Secreto del Rey Midas
81’


15:15

Rodin
119’


17:45

Borg/McEnroe
108’


20:00

Suburbicon
105’

11:45

Wendy
91’


15:30

Chasing Trane
99’


17:45

Mathilde
109’


20:15

120 battements par minute
140’

17:00

Les Fantomes d’Ismael
114’


19:30

Lumiere!
90’

Monday, 27 November 2017 18:30

Song to Song – 129’


21:00

Suburbicon – 105’

18:30

Churchill
105’


20:45

Cessez-le-feu
103’

19:30

Spacewalk
140’

19:45

La Cordillera
114’

18:15

Long Live Bulgaria!
55’

19:00

Victoria
97’

Tuesday, 28 November 2017 18:30

Wonderstruck – 117’


20:45

Django – 115’

18:30

Long Live Bulgaria!
55’


20:00

120 battements par minute
140’

18:30

La Cordillera
114’


20:45

Churchill
105’

18:30

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
115’


20:45

Cessez-le-feu
103’

18:15

Madame Hyde
95’


20:30

Spacewalk
140’

19:00

Rodin
119’

Wednesday, 29 November 2017 18:30

La Cordillera – 114’


21:00

Of Mind and Music – 98’

18:30

Wonderstruck
117’


21:00

Nina
90’

18:45

Borg/McEnroe
108’


21:00

Blade Runner: The Final Cut
117’

18:30

Long Live Bulgaria!
55’


19:45

La Fille de Brest
127’

18:00

Miracle
91’


20:00

Buena Vista Social Club: Adios
110’

19:00

 Les Fantomes d’Ismael
114’

Thursday, 30 November 2017 18:30

120 BPM – 140’


21:00

Madame Hyde – 95’

18:30

The Death of Stalin
106’


20:30

Les Fantomes d’Ismael
114’

19:00

Long Live Bulgaria!
55’


20:30

Buena Vista Social Club: Adios
110’

18:15

Mathilde
109’


20:45

Ship in a Room
107’

18:00

Ella Fitzgerald: Something to Live For
90’


20:00

Victoria
97’

19:00

Django
115’

Friday, 1 December 2017 20:45

The Death of Stalin – 106’

19:00

Gauguin – Voyage de Tahiti
102’

Saturday, 2 December 2017 17:00

Victoria
97’


19:00

La Fille de Brest
127’

Sunday, 3 December 2017 17:00

Monterey Pop
78’

17:00

Rodin
119’


19:30

Lumiere!
90’

Sunday, 17 December 2017 18:00

Wonder Wheel
101’


20.30

The Shape of Water

Monday, 18 December 2017 19:15

The Shape of Water
120’

Tuesday, 19 December 2017 20:00

The Shape of Water
120’

Wednesday, 20 December 2017 19:30

The Shape of Water
120’

Thursday, 21 December 2017 20:30

The Shape of Water
120’