Ticket Centre at National Palace of Culture, Sofia, 1, "Bulgaria" Square
Phones: (+359 2) 916 63 00; (+359 2) 916 64 00
Working time:
Monday - Friday: 09:00 - 20:00 h
Saturday, Sunday and holidays: 10:00 to 20:00 ч.
Tickets for screenings in NPC-Hall 1 and Cinema Lumiere are sold at Ticket Center - National Palace of Culture and Cinema Lumiere and the cashier of the cinema one hour before the screening. Tickets for screenings in other cinemas of the program of Kinoma
Онлайн продажби за прожекциите на част от филмите в НДК: Тикетпортал БГ

KINOMANIA 2016 SCHEDULE

Date Cinema house Lumiere Odeon G 8 Euro Cinema Hall 1 French Institute - Slaveykov hall
Monday, 7 November 2016 21:00

Mirror

18:30

Essay on the Biography of Citizen X

18:30

Ivan's Childhood


20:30

The Conformist

Tuesday, 8 November 2016 20:45

Little Buddha

18:30

Ivan's Childhood


20:30

The Conformist

19:00

Andrei Rublev

Wednesday, 9 November 2016 18:30

Mirror


20:30

Last Tango in Paris

19:00

Solaris

Thursday, 10 November 2016 19:45

Solaris

18:30

The Tragedy of a Ridiculous Man


20:45

Besieged

18:30

Mirror


20:30

Last Tango in Paris

Friday, 11 November 2016 19:00

Andrei Rublev

20:45

Besieged

19:45

Nostalgia

Saturday, 12 November 2016 21:15

The Dreamers

15:30

Solaris


19:00

Stalker

17:00

Novecento

20:00

Stealing Beauty

Sunday, 13 November 2016 20:30

Last Tango in Paris

14:30

Nostalgia


17:00

Novecento

15:00

Stalker


18:00

The Sheltering Sky


20:30

Little Buddha

18:15

Besieged

Monday, 14 November 2016 18:15

The Sheltering Sky


20:45

Stealing Beauty

18:15

Nostalgia


20:30

The Tragedy of a Ridiculous Man

18:30

The Conformist

Tuesday, 15 November 2016 18:15

The Conformist


20:30

Stalker

20:00

Little Buddha

18:00

Directed by Andrei Tarkovsky


20:00

Sacrifice

18:30

Stealing Beauty

Wednesday, 16 November 2016 18:30

Ivan's Childhood


20:30

Stealing Beauty

20:30

The Dreamers

19:45

The Last Emperor

18:30

Nostalgia

Thursday, 17 November 2016 19:45

Andrei Rublev

18:15

Stealing Beauty


20:30

The Dreamers

18:00

The Conformist

19:00

Glory

Friday, 18 November 2016 18:30

The Sheltering Sky


21:00

Janis: Little Girl Blue


23:00

Ziggy Stardust and the Spiders from Mars - special screening with a bar and music

18:30

If I Could Fly for a Moment. To Ivan Andonov with Love


20:15

Queen of the Desert

19:00

Eleven Minutes


20:45

Miles Ahead

20:00

The Confessions

19:45

The People Vs. Fritz Bauer

Saturday, 19 November 2016 13:00

Novecento


18:45

Julieta


21:00

Voyage of Time

10:30

Brothers of the Wind


12:30

The Bad and the Beautiful


14:45

The Legend of Barney Thomson


16:45

The People Vs. Fritz Bauer


19:00

Elvis & Nixon


21:00

Miles Ahead

16:15

Life


18:30

Glory

Одеон, 19 ноември, 18:30 ч.


20:30

Hacksaw Ridge

12:00

Heidi


17:45

J: Beyond Flamenco


19:45

Paterson

16:00

The Confessions


18:00

The Man Who Knew Infinity


20:30

The Commune

19:00

On the Milky Road

Sunday, 20 November 2016 14:00

The Confessions


16:00

The Tragedy of a Ridiculous Man


18:15

The Man Who Knew Infinity


20:30

Paterson

10:45

The Boy and the Beast


13:00

Hitchcock/Truffaut


14:45

Life


17:00

A Hologram for the King


19:00

J: Beyond Flamenco


20:45

Purple Rain

16:30

The Legend of Barney Thomson


18:30

Julieta


20:30

On the Milky Road

11:30

The Red Turtle


17:00

Glory


19:00

Café Society

13:45

Heidi


16:00

Queen of the Desert


18:30

Voyage of Time


20:30

Elvis & Nixon

20:00

Florence Foster Jenkins

Monday, 21 November 2016 20:30

Florence Foster Jenkins

18:30

Cezanne and I

18:30

Afterimage


20:30

The Commune

19:30

Queen of the Desert

18:15

J: Beyond Flamenco


20:00

Eleven Minutes

Tuesday, 22 November 2016 18:30

J: Beyond Flamenco


20:30

Slack Bay

19:00

Eleven Minutes


20:45

Janis: Little Girl Blue

18:30

It’s Only the End of the World


20:30

Purple Rain

19:15

Hacksaw Ridge

18:30

Life


20:45

Café Society

19:00

Julieta

19:00

Cezanne and I

Wednesday, 23 November 2016 19:00

Hitchcock/Truffaut


20:45

Saint Amour

18:30

The Commune


20:45

It’s Only the End of the World

18:30

Cezanne and I


21:00

Voyage of Time

19:30

Monsieur Chocolat

19:45

Slack Bay

19:00

Hacksaw Ridge

19:00

The Odyssey

Thursday, 24 November 2016 18:30

Hacksaw Ridge


21:00

Café Society

18:45

Afterimage


20:45

Saint Amour

20:30

The Man Who Knew Infinity

18:30

Voyage of Time


20:30

Julieta

19:30

Florence Foster Jenkins

19:00

It’s Only the End of the World

Friday, 25 November 2016 19:00

Afterimage


21:00

It’s Only the End of the World


23:00

Purple Rain

18:30

Monsieur Chocolat


21:00

Born to Be Blue

18:30

The Confessions


20:45

Paterson

18:30

Saint Amour


20:30

The Man Who Knew Infinity

18:30

Winter Song


21:00

Miles Ahead

19:00

The Singing Shoes

 

19:00

The Seasons

Saturday, 26 November 2016 16:15

Queen of the Desert


18:45

Glory


21:00

Miles Ahead

10:30

Heidi


12:30

First Growth


14:30

The Seasons


16:30

The Confessions

 


18:30

The Odyssey


21:00

Nocturnal Animals

16:00

The Bad and the Beautiful


18:15

The Singing Shoes


21:00

Born to Be Blue

11:45

Brothers of the Wind


16:00

Afterimage


18:00

Elvis & Nixon


20:00

On the Milky Road

15:00

Cezanne and I


17:30

Endless Poetry


20:00

Paterson

19:00

Café Society

17:00

The Final Leson


19:00

Slack Bay

Sunday, 27 November 2016 11:00

Heidi


16:00

Elvis & Nixon


17:45

The Singing Shoes


20:30

On the Milky Road

11:00

The Red Turtle


12:30

The Final Leson


14:30

Winter Song


16:45

The Man Who Knew Infinity


19:00

Balkan Harmony – Truth or Dream


21:00

Ziggy Stardust and the Spiders from Mars

17:00

Hitchcock/Truffaut


18:45

Florence Foster Jenkins


21:00

Café Society

11:45

The Boy and the Beast

 


16:15

First Growth


18:15

Miles Ahead


20:15

The Commune

16:00

Glory


18:00

Julieta


20:00

It’s Only the End of the World

19:00

Paterson

17:00

Saint Amour


19:00

Monsieur Chocolat

Monday, 28 November 2016 20:30

Endless Poetry

18:30

Nocturnal Animals


20:45

The Dancer

18:30

Elvis & Nixon


20:30

Slack Bay

19:30

The People Vs. Fritz Bauer

19:45

On the Milky Road

19:00

Winter Song

Tuesday, 29 November 2016 18:30

Zoetrope


20:30

Slack Bay

18:30

J: Beyond Flamenco


20:30

The Odyssey

19:45

Endless Poetry

18:30

Afterimage


20:30

Hacksaw Ridge

 

19:00

The Dancer

Wednesday, 30 November 2016 18:30

Neruda


20:45

Nocturnal Animals

18:30

Endless Poetry


21:00

Ziggy Stardust and the Spiders from Mars

18:30

Florence Foster Jenkins


20:45

Life

19:30

The Singing Shoes

19:00

The Odyssey

Thursday, 1 December 2016 21:00

The Commune

18:30

Voyage of Time


20:15

Endless Poetry

18:30

Neruda


20:45

Janis: Little Girl Blue

19:30

The Singing Shoes

18:30

The Odyssey


21:00

The Legend of Barney Thomson

19:00

It’s Only the End of the World

Friday, 2 December 2016 19:00

Saint Amour

Saturday, 3 December 2016 17:00

Cezanne and I


19:15

Slack Bay

Friday, 16 December 2016 19:00

La La Land

Saturday, 14 January 2017 19:00

Silence

Sunday, 15 January 2017 16:00

The Last Temptation of Christ

Monday, 16 January 2017 19:00

The Last Temptation of Christ

Tuesday, 17 January 2017 20:00

Kundun

Saturday, 21 January 2017 16:30

Kundun

Monday, 23 January 2017 20:00

Kundun

Tuesday, 24 January 2017 19:00

The Last Temptation of Christ